niedziela, 3 września 2023

Materiały źródłowe

 Cyrkuł sanocki

Ofiarą rozbojów chłopskich padły dwory 1 Bachórz, 2 Bezmiechowa (zamordowano Kerna), 3 Bybło, 4 Domaradz, 5 Dynów, 6 Grąziowa, 7 Haczów, 8 Huwinki, 9 Izdebki, 10 Juryczków, 11 Kombornia, 12 Leszczawa, 13 Lubno, 14 Nowe miasto, 15 Prelnica tu zbito Rylskich i bawiącego u nich chwilowo Mieczysława Darowskiego temu ostatniemu zębami ściągano pierścienie z palców i poraniono go okrutnie. Rannych odstawiono do Sanoka. 16 Piekiełko, 17 Pisarowice, 18 Przedzielnica, 19 Sielnica, 20 Woytkowa, 21 Wróblik, 22 Zagórz, 23 Zarszyn. Jakkolwiek mniej tu było ofiar to aresztowania były bardzo liczne. Między aresztowanymi widzimy:

Balów Antoniego z Tyrnowy, Franciszka z Nowosiółek, Jana z Średniej Wsi; Bukowskich Wincentego z Jasionowa i Edwarda z Izdebek, Brześciańskiego Stanisława z Ustjanowej, Bobczyńskich Aleksandra i Konstantego z Newistki, Ciesielskiego z Komborni, Darowskiego Mieczysława z Brzezawy, Dydyńskich Wł i Kajetana z Sietnicy, Dulembów Kleofasa i Leonarda z Jabłonicy, Gozdowicza Alfreda z Rakszowy, Janowskiego Ludwika z Michalczowej, Karola z Zręcina, Kaczkowskich Ignacego z Bereznia i Zygmunta z Cisny, Kopystyńskiego z Miejsca, Leszczyńskich Leopolda z Hulskiego, Erazma z Żurawina, Wojciecha z Turzego, Marynowskiego Karola z Witryłowa, Nowosieleckiego Klemensa z Grąziowa, Ostaszewskich Franciszka z Glinnego, Jakóba i Teofila wraz z piętnastu oficyalistami ze Wzdowa, Osuchowskich Sylwestra i Andrzeja z Zerunia, Popielów Władysława i Wiktora z Grąziowej, Płockiego Karola z Bóbrki, księdza Przylipskiego Augusta z Zarszyna, Romera Hieronima z Sanoka, Sękowskich Edwarda i Leonarda z Wydrnego, Smalawskiego Kaz. z Morochowa księdza Szymczakiewicza Jana z Nozdrzca, księdza Szostkiewicza Antoniego z Izdebek, Terleckich Antoniego i Leopolda z Skorodnego, Urbaǹskiego Feliksa z Komborni, księdza Winnickiego Kaspra z Trześniowa, księdza Zgrzebnego Walentyna z Komborni. Pierwszy spis urzędowy który mamy przed sobą obejmuje w ogóle dwieście pięćdziesiąt jeden osób aresztowanych w Sanoku!


Kazimierz Ostaszewski-Barański. Krwawy  rok [1846]. Opowiadanie historyczne. 1897. Str. 134-140.

https://www.google.pl/books/edition/Krwawy_rok/a9FhAAAAcAAJ?hl=pl&gbpv=1&dq=krwawy+rok+graziowa&pg=PA139&printsec=frontcover

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz