wtorek, 25 czerwca 2019



Grąziowa Górna od górnego końca 

20 komentarzy:

  1. Wrzuciłem na nowo mapki Gosi ponieważ stare chyba zniknęły. Były tylko widoczne jak funkcjonował jeszcze stary blog. A Czytelnicy z Kanady,USA,Francji,Australii,Ukrainy i Rosji mogliby coś przysłać na blog...Z Polski zresztą też...

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście Czytelnicy z Niemiec,Wielkiej Brytanii i Norwegii też mogą a właściwie to powinni coś przysłać....

    OdpowiedzUsuń
  3. thank you бучЪ | Buć | Butch -70 Mikolaj Buć ancestor

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. Kościół parafialny rzymsko-katolicki dla Grąziowej był w Nowosielcach Kozickich,tam też był cmentarz rzymsko-katolicki. Rzymskich katolików chowano jednak raczej w Grąziowej na cmentarzu koło cerkwi.W Grąziowej nie było prawosławnych od końca XVII wieku,gdy przystąpili oni do Unii z Kościołem rzymsko-katolickim.

      Usuń
    2. Wcześniejsze budynki cerkwi znajdowały się prawdopodobnie w tym samym miejscu co ostatnia greko-katolicka. Tak więc tam też znajdował się prawdopodobnie przed 1692 rokiem cmentarz prawosławny.

      Usuń
  5. Dzień dobry,


    Uprzejmie informuję, że księgi urodzeń, małżeństw i zgonów dla miejscowości Grąziowa występują tylko w formie papierowe i nie można przeglądać ich online.


    Z poważaniem

    Mateusz Jarek
    z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego
    w Ustrzykach Dolnych

    ruski
    prawosławny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobno był też w Grąziowej cmentarz na którym chowano osoby zmarłe na choroby zakaźne-na wysokości domu Buć Mikołaj(na mapce numer 50)po drugiej stronie drogi,pomiędzy nią a rzeką Wiar.
      P.S.Daniel o co Ci chodzi z tym "prawosławny"? Twoja Rodzina była katolicka,uznawali Papieża, byli tylko obrządku wschodniego.Poczytaj coś o historii Polski,I Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach.

      Usuń
  6. Dziękuję Ci.
    czy obrządek eatsern jest greckokatolicki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Grekokatolicy podobnie jak prawosławni są obrządku wschodniego.Różni ich stosunek do Papieża i część zasad doktrynalnych dotyczących zasad wiary. Grekokatolik może przyjmować sakramenty w kościele rzymskokatolickim a osoba wyznania rzymskokatolickiego w cerkwi greckokatolickiej a w cerkwi prawosławnej już nie mogą przyjmować. Daniel musisz sobie coś poczytać na ten temat.

      Usuń
  7. Chciałbym, żeby zapisy w Ustrzykach Dolnych mogły zostać zeskanowane.

    OdpowiedzUsuń
  8. http://www.skany.przemysl.ap.gov.pl/show.php?zesp=142&cd=0&ser=0&syg=6774

    Greckokatolicki, ale tylko do 1869 roku. Ale w Ustrzykach Dolnych są lata, które muszę znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kiedy odwiedziłem Graziową, przeszukałem zapisy w Ustrzykach Dolnych. Znalazłem małżeństwo Mikołaja Buca. Ale nie wolno było więcej szukać. Lata, których potrzebuję.
    W rekordzie przemyslskim mam akt małżeństwa Mikołaja Buca Johannisa Buc. Johannis, syn Theodore Buc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mikołaj Buć- małżeństwo Mikołaja Bucia(tak poprawnie po polsku)

      Usuń
  10. Zapisy młodsze niż 100 lat nie mogą być powszechnie udostępniane. Jeżeli księga zawiera też wpisy które mają mniej niż sto lat to nie będzie udostępniona.Jeżeli jesteś jednak krewnym to masz do nich dostęp,muszą Ci je podać. Ale tylko dotyczące konkretnej wskazanej przez Ciebie osoby,całość to nie. Tylko musisz to jakoś uzasadnić. Na potrzeby badań genealogicznych to Ci nie podadzą, może jakieś postępowanie prawne,spadkowe. No nie wiem,pomyśl sam. Najlepiej przyjedź do nich osobiście. Mają oni jednak niekompletne dane,nie wszystko się zachowało,nie wiem czy interesujące zapisy tam są.

    OdpowiedzUsuń
  11. Teraz rozumiem. Dziękuję Ci.
    moi przodkowie są pochowani w Grąziowej. Szedłem drogą i cieszyłem się krajobrazem. Nieświadomy historii. Z szacunkiem zapłaciłem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Przykro mi,że tak tragicznie w marcu 1945 roku podczas pacyfikacji Grąziowej zginęli Teodor i Iwan Buć.Przeprowadziło ją wojsko i milicja w której część stanowili byli żołnierze AK.Była to zemsta za zbrodnie dokonane na Polakach przez UPA na Wołyniu i na terenie województw lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.Może też obawiali się, że podobnie będzie tu też działać UPA i postanowili uderzyć wcześniej w celu zastraszenia podziemia ukraińskiego.Zginęli niewinni ludzie którzy nie mieli nic wspólnego ze zbrodniami ludobójstwa na Wschodzie. Może mieli jakiś związki z podziemiem ukraińskim,tego nie wiem.Nie należy tego wykluczać.Przed większą liczbą ofiar zapobiegł atak SKW i SB - Chrinia (z Łomnej) i Potapa (z Jamnej). Strona polska chociaż miała przewagę liczebną nie podjęła walki,tylko uciekła.Wieczorem zaś podziemie ukraińskie w odwecie zabiło koło kościoła siedmiu Polaków i spaliło część polskich domów. Zagrozili jednocześnie,że będą się mścić za każdego zabitego Ukraińca.Może dlatego później aż do Akcji Wisła nie było w Grąziowej zabijania ludzi na taką skalę jak w marcu 1945 roku

    OdpowiedzUsuń
  13. Teodor i Iwan Buć, synowie Hryca Buća. strona 84.
    Kuzyni Mikołaja Buća.
    Mikołaj syn Johannisa. Johannis syn Teodora Buća, strona 91.
    http://www.skany.przemysl.ap.gov.pl/show.php?zesp=142&cd=0&ser=0&syg=6774

    z kim jesteś związany z Grąziową? Jakie masz rekordy, które mogę zlokalizować?

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja tylko częściowo przeglądałem te dostępne zapisy.Niestety interesujących mnie zapisów ze znanych mi lat brakuje. Nazwiska Rodziny pojawiają się, ale już dojść stopień pokrewieństwa jest trudno.Trochę się zniechęciłem.Może teraz zacznę na nowo je przeglądać...
    P.S.
    Język polski jest trochę skomplikowany :)
    Odmiana przez przypadki nazwiska Buć
    Mianownik kto? -Buć
    Dopełniacz kogo nie ma ? -Bucia
    Celownik komu się przyglądam? -Buciowi
    Biernik kogo widzę? -Bucia
    Narzędnik z kim idę? -z Buciem
    Miejscownik o kim mówię? -o Buciu
    Wołacz hej! -Buć

    OdpowiedzUsuń