sobota, 17 kwietnia 2021

Forum

 

Witam bardzo serdecznie. Ze względu na to że moja babcia pochodziła z miejscowości Grąziowa i została wywieziona w '47r. Poszukuje dokumentów, zdjęć bądź kontaktu do osób które są w temacie. Nazwisko Tymińska Stefania ( ojciec Adolf, matka Katarzyna),Adolf pracował w Ameryce, wrócił do Polski przed sama wojna gdzie miał warsztat-był szewcem, numer domu 180 bądź 199.

Odpowiedzi

Dzień dobry Panie Kacprze. Moja prababka także pochodziła z Grąziowej- Zofia Tymińska, ur. 1901 rok, mąż Mikołaj Garbowski. Po wojnie wysiedlono ich w szczecińskie. Próbuję zebrać trochę informacji ale niestety nie mam już od kogo. Zastanawiam się czy to zbieżność nazwisk na małej wsi czy jednak pokrewieństwo...

5 komentarzy:

  1. Witam serdecznie, próbwali Państwo zebrac informacje poprzez kopertę dowodową? To jest "teczka" dot. dowodu osobistego, prowadzona najpóźniej od wysiedlenia w 1947 r. w miejscu ostatniego zamieszkania danej osoby, nawet jeśli osoba jest juz dawno zmarła można miec nadzieje, że teczki nie zostały zniszczone. Ja dzięki takiej teczce odnalazłam informacje dot. moich przodków (akty urodzen, zgonow, ur. dzieci, Kennkarte wydana w Birczy itp.). Moi przodkowie zmarli po 1960 roku i mimo tego teczki sie zachowaly a ich zawartosc dla mnie cenna - nawet zdjecia dowodowe z czasow mlodosci przodkow.

    Prosze sprobowac. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A gdzie się znajdują koperty dowodowe? Jakie są zasady dostępu do nich?
      Ukłony

      Usuń
  2. Koperty dowodowe znajduja sie w Urzędzie Miasta lub Gminy (nie USC), starsze np. osob zmarlych w latach 60. lub 70. jesli nie zostaly zniszczoe powinny byc w archiwum danego urzedu. Nalezy zwrocic sie do urzedu z prosba na specjanym formularzu (prosze poszukac w google wniosek o udostepnienie dokumentacji związanej z dowodem osobistym). Ja przesylam kserokopie aktow USC w celu udowodnienia pokrewienstwa. Starając się o pozyskanie dokumentów związanych z naszymi przodkami jest potrzeba wykazania tzw. interesu prawnego. Rodzinni genealodzy najczęściej powołują się na art. 23 Kodeksu cywilnego, który w sposób ogólny chroni dobra osobiste człowieka. (Przyklad: Dokumenty zawierające zdjęcia i ważne informacje o życiu mojego przodka są dla mnie bardzo ważnym elementem kultywowania pamięci o osobie zmarłej i stanowią podstawę opracowywania historii rodziny. Prawo do kultu zmarłego członka rodziny jest powszechnie uznawane za samoistne dobro osobiste, co w świetle przepisu art. 23 Kodeksu cywilnego regulującego kwestie dobra osobistego człowieka, stanowi przepis prawa materialnego będący podstawą do żądania udostępnienia dokumentów osobom bliskim zmarłego.)urząd poinformuje Was o ewentualnych opłatach. Zwykle opłata wynosi 31 zł od dokumentacji związanej z jednym dowodem osobistym. Jeśli jest dokumentacja związana z np. dwoma dowodami, kwota opłaty proporcjonalnie wzrasta.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za szczegółowe informacje.
    Szczęśliwego Nowego Roku.

    OdpowiedzUsuń
  4. I am from England and am trying to find the family of my grandfather, Michael Hamadyk, born 1919 to Michael Hamadyk and Aniela Walus (of Wojtkowa). Michael was deported to Germany in 1943 and lost contact with all his family. Perhaps I could find some information from the evidence envelopes mentioned? But where is the City/Commune office for Graziowa now? Does anyone have an address?

    OdpowiedzUsuń